Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Edebiyat Yarışması


Açıklama: Kırım Tatar diasporasının önde gelen isimlerinden Kırım Derneği ve Kırım Vakfı Genel Başkanı Dr. Ahmed İhsan Kırımlı adına 2010 yılından itibaren her yıl; bir yıl şiir, bir yıl nesir alanında düzenlenecek yarışmalar neticesinde ödüller sahiplerini bulacak.
Kategori: Edebiyat
Eklenme Tarihi: 30 A?ustos 2010
Geçerli Tarih: 14 Kasym 2019, 09:50
Site: KIRIM Haber
URL: http://www.vatankirim.net/kirimhaber/haber/haber_detay.asp?haberID=58


Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Edebiyat Yarışması

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi (Kırım Derneği) ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (Kırım Vakfı) tarafından Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Edebiyat Yarışması tertipleme kararı alınmıştır.

Kırım Tatar diasporasının önde gelen isimlerinden Kırım Derneği ve Kırım Vakfı Genel Başkanı Dr. Ahmed İhsan Kırımlı adına 2010 yılından itibaren her yıl; bir yıl şiir, bir yıl nesir alanında düzenlenecek yarışmalar neticesinde ödüller sahiplerini bulacak.

Yarışmanın maksadı, her iki kurumun da kuruluş amaçları arasında olan Kırım Tatar dilinin gelişmesi, halk arasında yaygınlaşması ve Kırım Tatar edebiyatına yeni eserler kazandırılması; ayrıca hem Vatan Kırım’da hem de diasporada ana dilinde eser veren kişilerin desteklenmesidir.

Bu bağlamda yarışma neticesinde verilecek ödüllerin büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Yarışmanın ana destekleyicisi Kırım Vakfı’nın ayırdığı fon ile birinciye 4000 Dolar, ikinciye 3000 Dolar ve üçüncüye 2000 Dolar para ödülü verilecek. Bu fonun üzerine kıymetli hayırseverler, kurum ve kuruluşlar tarafından eklenecek her kuruş, bu ödülleri daha da yükselmesini sağlayacak. Unutmayınız ki, Kırım Derneği’nin kamu yararına dernek olması dolayısıyla yarışmaya yapacağınız maddî katkıların tamamı vergiden muaf olacaktır.

Tüm dünyadan 17-29 yaş arası herkesin katılabileceği yarışmada öncelikli şart, eserlerin Kırım Tatar Millî Kurultayı tarafından kabul edilen Latin alfabesi ile Kırım Tatarca yazılması. Konu sınırlaması yok.

17-29 yaş arası ana kategorinin yanısıra düzenlenecek 12-16 yaşlar arası yarışma ile seçilecek on esere 250′şer Dolar para ödülü verilecek.

İlk yılında şiir alanında düzenlenecek yarışmanın koşullarına ve ayrıntılı bilgiye yarışmanın web sitesinden ulaşabilirsiniz.

http://www.drkirimli.org/

Yarışmaya ait Facebook grubu

2010 yılı Şiir Yarışması etkinlik sayfası