KIRIM Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kırımoğlu'ndan 2011 değerlendirmesi

Kırımoğlu'ndan 2011 değerlendirmesi

Tarih 03 Ocak 2012, 04:15 Editör Vatan KIRIM

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa A. Kırımoğlu, Kırım Tatar halkını yeni yıl dolayısıyla tebrik etti.
KTMM'nin yayımladığı Kırımoğlu'nun tebrik mesajında şöyle deniliyor:

 AKMESCİT/SİMFEROPOL (QHA) - Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa A. Kırımoğlu, Kırım Tatar halkını yeni yıl dolayısıyla tebrik etti.
KTMM'nin yayımladığı Kırımoğlu'nun tebrik mesajında şöyle deniliyor:


“Saygılı soydaşlarım! Gelenek gereği 2011 yılında elde ettiğimiz başarılar, yaşadığımız kayıplar, yaptığımız doğru ve yanlış hareketler hakkında ve önümüzdeki yılda beklentilerimiz ve perspektiflerimiz hakkında birkaç söz söylemek istiyorum.”

Açık konuşmak gerekirse geçen yıl halkımız için iyi olmayan gelişmelerle başladı. Yılın hemen başında dönemin Kırım Başbakanı Vasiliy Cartı, ültimatom vererek Kırım Tatarlarının zapt ettikleri toprakları boşaltmalarını istedi. Cartı, toprakların boşaltılmaması halinde kaba kuvvet kullanmakla tehdit etti. Bu tavrı, bize savaş ilan edilmesine benziyordu.”

“Biz, vatanımızda kan dökülmesini önlemek amacıyla ilgili önlemler almak zorunda kalmıştık. Bizim stratejimiz, dünya kamuoyunun dikkatini ortaya çıkan duruma çekerek soydaşlarımıza karşı olası kaba kuvvet kullanımı durumunda ortaya çıkabilecek sonuçlar konusunda uyarı yapmaktan ibaretti.”.

Biz, Ukrayna'da kayıtlı bulunan uluslararası teşkilat mensuplarının ve diplomatların dikkatini patlama tehlikesini içeren bu duruma çekmek için kendilerini Kırım'a davet ettik. Biz, Kırım Tatar Milli Meclisini ziyaret edip ilgili açıklamalar yapan Avrupa ülkelerinin bazı büyükelçilerine ve Avrupa Birliği Ukrayna Temsilciliğine müteşekkiriz”.

“Sonuçta biz gerginliği düşürüp ve toprak sorununun çözümünü barışçıl yollarını bulmak amacıyla Kırım Başbakanı ile masaya oturmayı becermiştik. Komisyon kuruldu ve çalışmalar başladı. Tabii ki bu alanda daha çok zorluklar var, ancak bu sorunu çözeceğimiz yönünde umut var.”

“Geçen yıl biz nihayet Büyük Cuma Camii inşaatı için Akmescit'te toprak ayrılmasını sağlamayı başardık. Cami inşaatında uygulanacak projenin belirlenmesi amacıyla en iyi proje yarışması yapıldı. İnşallah yakın gelecekte biz, soydaşlarımız ve dostlarımızın sayesinde Akmescit'te büyük merkez cami kuracağız.”

“Devlet, geçen yıl halkımızın iskanına ayırdığı para miktarını en aza düşürdü. Planlanan 127 milyon grivnalık (yaklaşık 15,87 milyon dolar) devlet bütçesinden sadece 23 milyon grivna verildi. Önümüzdeki yıl iskan programına göre 142 milyon grivnaya ihtiyaç duyulduğu halde bütçeden sadece 25 milyon grivna ayrıldı. Bu para 1 mektebin yarısının inşaatına bile yetmez.”

“Bu durumda biz yine kardeş Türkiye'ye yardım için başvurmak zorunda kaldık. Yılın başında Türkiye Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşmede Türkiye'nin Kırım Tatar dilinde eğitim verecek birkaç okulun inşaatına, konut inşaatı veya konut satın alımına, milli kültür merkezinin inşaatına finansman ayrılması konusunda anlaşmaya varıldı. Eğer Ukrayna engel oluşturmazsa, yüzlerce muhtaç soydaşımız kendi evlerine sahip olur, yüzlerce çocuğumuz ana dilinde eğitim görme imkanına kavuşur, milli kültürün koruması ve gelişimi uğruna çalışan teşkilatlar ve kurumlar bir kültür merkezinin çatısı altında toplanır.”.
Yıllar boyunca kabul edilmesi için çaba sarfettiğimiz sürgün yasası, bu yıl da kabul edilmedi. Bunun sebebi, parlamentodaki koalisyonun cumhurbaşkanından bu yasayı kabul etme talimatını almamasından kaynaklanıyor.”

“Devlet organlarındaki zaten az olan Kırım Tatar temsilcilerinin sayısı daha da azaldı. Farklı devlet organlarında yönetici olan birkaç soydaşımız görevinden alındı. Bunun sebebi, onların profesyonelliği değil, buraya Donetsk bölgesinden gelenlerin bu görevlere muhtaç olmaları oldu”.

“Haklarımızı verimli savunma imkanlarımızın aza indirilmesi amacıyla halkımızı gerek siyasi, gerekse dini açıdan bölme teşebbüslerinde bulunuldu. Yılın başında Kırım Müftülüğüne karşı birkaç dini grup esasında sözde 'dini merkez' tescil edilmişti. Bu merkezin başkanı kendisini 'Kırım'ın baş müftüsü' olarak tanıtıyor”.

“Geçen yıl, tarihte soydaşlarımız arasında hiç yaşanmayan olaylar meydana geldi. Bir grup, açık olarak Kırım Tatar Milli Meclisine karşı çıktı. Bu grup, Rus dilinde yayın yapan basında Kırım Tatar Milli Meclisi hakkında zehir dolu, yalan ve iftira dolu makaleler yayınladı. Onlar, 21 Kasım günü Kırım Tatar tiyatrosu binası önünde sembolik olarak canlı canlı Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanını yaktılar”.

“Belki Kırım Tatar Milli Meclisi ve yöneticileri gerçekten de halk arasında itibarını kaybetmiştir ve belki tiyatro önünde bu tiyatro oyununu oynayanların halkı yönetmesi gerekir. Tabii ki bu konuda halk kendisi karar verecek. Ama sosyolojik araştırmalar bambaşka bir tabloyu gösteriyor.”

“Örneğin Ukrayna'da en itibarlı araştırma merkezi olan Razumkov Merkezinin geçen yılın ortasında yayımladığı anket sonuçlarına göre Kırım Tatarlarının yüzde 82'si öeclisin faaliyetini doğru olarak , yüzde 11'i yetersiz olarak kabul ederken KTMM'nin faaliyetinden memnun olmayanların oranı sadece yüzde 7'lik bir kesimi oluşturuyor. Ukrayna'da, soydaşlarının bu kadar büyük güvenine sahip olan başka hiçbir siyasi güç yoktur. Bu tür siyasi yapıların dünyada  sayısı da çok değil.
Kıyas için merkezin başka verilerini göstereceğim: Kırım Tatarlarının sadece yüzde 5'i Kırım Parlamentosunun çalışmalarınından memnun, geri kalan yüzde 95'i memnun değil. Ukrayna Parlamentosunun çalışmalarından memnun olan Ukrayna vatandaşlarının oranı yüzde 11. Soydaşlarımızın kendi temsil organlarına güvendiği memnuniyetle vurgulanabilir. Bunun için Kırım Tatar Milli Meclisine karşı yapılan söz konusu düşmanca hareketlerin hiçbir şekilde halkın iradesini yansıtmadığı, halkımıza düşman olan bazı kurumların iğrenç oyunları olduğu bariz olduğu görünüyor”.

“Elimizde mevcut bilgilere göre meclisin itibarını düşürme teşebbüsleri önümüzdeki yıl daha büyük güçle devam edecek. Bizim buna son derece hazırlıklı olmamız gerekir.”

“Geçen yıl giderken beraberinde çok sayıda değerli insanımızı götürdü. Biz 2011 yılında yetenekli ressamımız Ramiz Netovkin'i, İlmi Ametov, Ferat Üseyinov, Cemile Şabanova gibi Kırım Tatar  milli hareketi veteranlarını, halkımızın Kırım'a geri dönüşü ve halkımıza haklarının iadesi davasına büyük katkıda bulunan diğer çok sayıda insanı, bizim cesur profesörümüz, 1991 yılında Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi seçilen Refik Muzafarov'u kaybettik.”

“Yerini doldurulamayacak kayıpları diasporamız da yaşadı. İngiltere'de, Kırım Tatarlarının trajik kaderi hakkında 20'den fazla roman yazan Cengiz Dağcı, Türkiye'de ise diasporamızın lideri ve devlet adamı Ahmed İhsan Kırımlı öldü. Kader ikisine de uzun hayat verdi. İkisi de 90 yıldan fazla  yaşadı. Ancak ömürlerin uzun olmasına rağmen ikisi de kendilerinden sonra doldurulamayacak bir boşluk bıraktılar, çünkü ikisi de gerçekten büyük insanlardı.”

“Kendi hakları için mücadele eden halkımıza uzun yıllar boyunca destek veren Yelena Bonner ve Vaclav Havel de öbür dünyaya göçtüler. Geçen yıl Kırım'da toplam 2500 insan öldü, 4500 soydaşımız da doğdu. Allah ölenlere rahmet, yeni doğanlara ise sağlık ve mutluluk dolu uzun yıllar devam eden ömür versin!”

“Gelecek 2012 yılında halkımızı çok sayıda önemli olaylar bekliyor. İlk olarak 6. Kırım Tatar Milli Kurultayı'na 250 delege seçilecek, daha sonra 6. Kırım Tatar Milli Kurultayı'nın 1. toplantısında Kırım Tatar Milli Meclisinin yeni üyeleri ve yeni başkanı seçilmle belirlenecek. Bu, çok önemli bir olay. Seçimler ne kadar adaletli ve dürüst olursa, seçilecek insanlar ne kadar halkın gerçek temsilcileri olursa, halkımız o kadar birlik olur ve temsili organın faaliyeti o kadar başarılı olur.”

“İkincisi, gelecek yılın Ekim ayında Ukrayna Parlamentosu seçimleri olacak. Bu seçimlerin sonuçları hem devlet için, hem halkımız için büyük önem taşıyor. Eğer biz soydaşlarımızın seçimlere aktif katılımını sağlarsak, onların vereceği bütün oyların kurultay önerdiği adaylara verilmesini sağlarsak, o zaman halkımızın siyasi gücünü ve birliğini göstermiş oluruz. Bu ise Kırım Tatar milli sorununun çözümünü kolaylaştırır.”

“Üçüncüsü, eğer biz bütün düzeylerde görüşmeleri tamamlamayı başarırsak, Kırım Tatar halkına anavatanında haklarının iadesi, güvenliğinin sağlanması ve Ukrayna'da gelişim garantilerinin sağlanması konusunda uluslararası forum yapmayı planlıyoruz. Biz, bundan 3 ay önce Kiev'de, Avrupa Konseyi Ukrayna temsilcileri, Ukrayna'da kayıtlı diplomatik misyon ve uluslararası teşkilat temsilcileriyle bu konuyu görüştük. Tüm diplomatlar, böyle bir forumu yapma girişimini desteklediklerini ve bunun için yardım edeceklerini söylediler. Biz, Ukrayna'nın bu sorunu çözmek için yeterli imkanlara sahip olmadığını anlıyoruz.”

“Bizim soydaşlarımıza anavatanında iyi hayat koşullarının sağlamasına yönelik çok sayıda problemi çözmemiz gerekir. Ancak tüm amaç ve niyetlerin hayata geçirilmesi bizim birlik olmamızı gerektiriyor, bunlar  halkımız içindeki ilişkilere bağlı.”

“Allah bizi doğru yoldan sapıtmasın. Kırım Tatar Milli Meclisi adına tüm soydaşlarımı yeni yıl dolayısı ile tebrik ederim! Allah bize bütün işlerimizde yardımcı olsun!”

Osman Bayramaliyev

QHA - www.qha.com.ua

Bu haber 4686 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Olaylar

Ankara'da Emel dergisi toplantısı gerçekleşti

Ankara'da Emel dergisi toplantısı gerçekleşti Emel dergisinin toplantısı Ankara'da Kırım Derneği Genel Merkezi Dr. Ahmet İhsan Kırımlı Sosyal Tesisinde, Beki...

KERÇ'TEKİ DEHŞET VERİCİ SALDIRI HAKKINDA

KERÇ'TEKİ DEHŞET VERİCİ SALDIRI HAKKINDA 17 Ekim'de işgal altındaki Kırım'da hepimizi dehşete düşüren bir olay yaşandı. Kerç Teknik Yüksek Okulunda ...

GALERY

KIRIM Haber, Emel Kırım Vakfı'nın bir hizmetidir.
RSS Kaynağı | Emel KIRIM Vakfı

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi