KIRIM Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Ulucan Kardeşler CRR'de konser verecek

Ulucan Kardeşler CRR'de konser verecek

Tarih 07 Şubat 2011, 05:25 Editör Vatan KIRIM

Bulgaristan doğumlu Kırım Tatarlarından olan Birsen - Ayşen - Özcan Ulucan kardeşler, 16 Şubat Çarşamba günü Budapeşte Ferenc Liszt Oda Orkestrası ile İstanbul Cemal Reşit Rey konser salonunda konser verecek.

Bulgaristan doğumlu Kırım Tatarlarından olan Birsen – Ayşen – Özcan Ulucan kardeşler, 16 Şubat Çarşamba günü Budapeşte Ferenc Liszt Oda Orkestrası ile İstanbul Cemal Reşit Rey konser salonunda konser verecek.
Macar Franz Liszt Oda Orkestrası 1963 yılında Franz Liszt Müzik Akademisi eski öğrencileri tarafından Budapeşte’de kuruldu. Orkestranın ilk sanat yönetmeni akademinin ünlü profesörü Frigyes Sándor oldu. Ölümünün ardından yerine 1979 yılında keman sanatçısı János Rolla geçti. Yarım yüzyıla yakın şefliği süresince orkestra uluslararası bir saygınlığa ulaşarak aralarında New York Carnegie Hall, Sydney Opera, Tokyo Suntory, Paris Théâtre de la Ville, Amsterdam Concertgebouw gibi ünlü konser salonları da dahil olmak üzere 50 den fazla ülkede konser verdi. Orkestranın geniş repertuarları barok, klasik, romantik ve modern parçalar da içeriyor. Orkestra, uluslararası arenada ülkelerini başarıyla temsil etmenin yanı sıra, ünlü Macar geleneğini de devam ettiriyor.
Dünyanın pek çok yerinde sanatseverlerin ilgisiyle takip edilen orkestraya, bu konserde sanatçı kardeşler Ulucan Kardeşler eşlik edecek.
Ulucan Kardeşler
Özcan ULUCAN
1973 yılında Bulgaristan`in Sumen şehrinde doğan Özcan Ulucan, müzik eğitimine altı yaşında Zdravka ve Veselin Spirov ile başladı. İlk konserini dokuz yaşında, piyanist kız kardeşi Birsen Ulucan ile; orkestra eşliğinde ise on üç yaşında, Sumen Filarmoni Orkestrasıyla verdi. Daha sonra Varna "D.Hristov" Müzik Okulunda dört yıl Genoveva Burova ile çalıştı. 1993 Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı’ndan mezun oldu ve aynı yıl Türk Eğitim Vakfı bursunu kazanarak Londra’ya gitti. Özcan Ulucan ulusal ve uluslararası birçok yarışmada ödül kazandı. Özcan Ulucan, ustası bilinmeyen 19.yüzyıla ait bir kemanla çalmakta.
Birsen ULUCAN
Bulgaristan’ın Şumnu kentinde doğan Birsen Ulucan, piyano eğitimine 7 yaşında başladı. 1984 yılında Varna Dobri Hristov Müzik Okulu’na, Ekaterina Tszetkova’nın piyano sınıfına kabul edildi. 1982 yılında Ulusal Svetoslav Obretenov Müzik Yarışması’nda ikincilik; 1983’te Bulgaristan’da düzenlenen Ulusal Radyo Yarışmasında ‘İcra’ dalından birincilik, kompozisyon dalında ikincilik; 1988’de Bulgaristan’da katıldığı Bulgar ve Rus Bestecileri Yorumculuğu Yarışması’nda ikincilik kazandı. Birsen Ulucan konserlerinin yanı sıra, birikimlerini paylaşma arzusuyla, yetenek sınavına tabii tutmadan 6-14 yaş arası çocuklarla bir piyano sınıfı oluşturdu. Sanatçı bu piyano sınıfıyla “Sıcak Çikolata” adı altında düzenli olarak konserler vermektedir.
Ayşen ULUCAN
1985 yılında Bulgaristan’ın Şumnu kentinde doğan Ayşen Ulucan, keman çalışmalarına Özcan Ulucan ve Ebru Yunkuş ile başladı. Ailesiyle Türkiye`ye göç etmesinin ardından 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı "Yarı Zamanlı Bölümü"nde V. Varşavski’nin öğrencisi oldu. 1998-2001 yılları arasında Cihat Aşkın ile çalıştı, 2003 yılında da G. Burova’nın öğrencisi olarak konservatuardan mezun oldu.
2004 yılında Almanya`da Freiburg Yüksek Müzik Okulu’na Prof. L. Honda Rosenberg’in öğrencisi olarak kabul edilen Ulucan, halen bu okuldaki çalışmalarını Prof. Rainer Kussmaul ile sürdürmektedir.

[QHA] - www.QHA.com.ua

Bu haber 4699 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Müzik

Ulucanlar Süreyya Oparası'nın Konuğu

Ulucanlar Süreyya Oparası'nın Konuğu Bulgaristan doğumlu Kırım Tatarı olan Birsen-Ayşen-Özcan Ulucan kardeşler, 01 Mart Pazar günü saat 20.00'de Üçlü ol...

GALERY

KIRIM Haber, Emel Kırım Vakfı'nın bir hizmetidir.
RSS Kaynağı | Emel KIRIM Vakfı

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi