KIRIM Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Fazilet Olcay: Kırımlıların Halası Vefat Etti

Fazilet Olcay: Kırımlıların Halası Vefat Etti

Tarih 17 Mayıs 2010, 06:52 Editör Vatan KIRIM

Kırım Tatarlarının Fazilet Halasını, ömrünü Kırım'a ve çocukların, gençlerin eğitimine adamış Hacı Fazilet Olcay'ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.

Kırımlıların Halası

Dedeleri Kırım’dan hicret eden Fazilet Olcay, 18 Kasım 1926 tarihinde Eskişehir’de doğdu.

 

Derneğimiz eski başkanlarından Ali Kemal Gökgiray Fazilet Hala’nın dayısıydı. Fazilet Olcay, Gökgiray’ın teşviki ile “Kırım Davası” içinde yer aldı. Kırım Derneği ve Emel Kırım Vakfı’nın en faal destekleyicilerinden oldu.

 

İstanbul Kırım Derneği’nin en önemli maddi destekçilerindendi.

 

Türkiye’de yaşayan Kırımlıların teyzesi, amcası çoktu ama “hala”sı bir taneydi. Büyük küçük herkes kendisine “hala” olarak hitap ederdi.

 

Kırım ile ilgili yapılan her toplantının, tepreçin, merasimin katılımcısı oldu.

 

İstanbul Kırım Derneğinin yayın organı Bahçesaray Dergisi’nde yazıları yayımlandı. Kırım dışında yaşayanlara hitaben bir yazısını şöyle bitiriyordu : KIRIM, VATAN DEMEK, HAYAT DEMEK, GÖRMEK GEREK.

 

Eğitimin Annesi

 

Ömür boyu Kırım Tatarlarına destek veren Fazilet Olcay, İstanbul’da iki okul açtı. İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan okul Fazilet Olcay’ın rahmetli ağabeyi anısına Kırımlı İsmail Rüştü Olcay adını, İstanbul Pendik’teki okul ise Kırımlı Fazilet Olcay Anadolu Lisesi adını taşıyor.

 

Fazilet Olcay ayrıca Kırım’da faaliyet gösteren Karasupazar bölgesi Zuya Kırım Tatar Milli Mektebi ve Akmescit - Kamenka Kırım Tatar Milli Mektebine maddi yardım sağladı. Kırımlı Fazilet Olcay Anadolu Lisesi Kamenka Kırım Tatar Milli Mektebi ile, Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Lisesi de Zuya Kırım Tatar Milli Mektebi ile kardeş okul oldu.


Fazilet Olcay, açtığı okullarla ilgili “Bir çocuğum yok, yüzlerce çocuğum var… Ne mutlu bana! Bizler birer yuva yaptırdık; ama bu güzel binaların okulların gerçek bir öğretim yuvası olması öğretmenlerimiz ve burada eğitim gören öğrencilerimizin elinde. Bizler birer vesileyiz…” demişti.

 

17 Mayıs 2010 günü bir ev kazası neticesinde hayata gözlerini yumdu. Acı bir tesadüf eseri uğruna bir ömür harcadığı Kırım Tatarlarının soykırıma uğratıldığı gün olan 18 Mayıs’ta toprağa verilecek.

Bu haber 8526 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Olaylar

Ankara'da Emel dergisi toplantısı gerçekleşti

Ankara'da Emel dergisi toplantısı gerçekleşti Emel dergisinin toplantısı Ankara'da Kırım Derneği Genel Merkezi Dr. Ahmet İhsan Kırımlı Sosyal Tesisinde, Beki...

KERÇ'TEKİ DEHŞET VERİCİ SALDIRI HAKKINDA

KERÇ'TEKİ DEHŞET VERİCİ SALDIRI HAKKINDA 17 Ekim'de işgal altındaki Kırım'da hepimizi dehşete düşüren bir olay yaşandı. Kerç Teknik Yüksek Okulunda ...

GALERY

KIRIM Haber, Emel Kırım Vakfı'nın bir hizmetidir.
RSS Kaynağı | Emel KIRIM Vakfı

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi