KIRIM Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Human Rights Watch: Ukrayna'da Kırım Tatarlarına karşı ayrımcılık sürüyor

Human Rights Watch: Ukrayna'da Kırım Tatarlarına karşı ayrımcılık sürüyor

Tarih 24 Ocak 2010, 06:16 Editör Vatan KIRIM

New York merkezli Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights, 20 Ocak'ta yayınladığı Ukrayna ile ilgili yıllık raporunda ülkede görülen ırkçılık ve ayrımcılık sorunlarına yer verirken Kırım Tatarlarına karşı ayrımcılığın sürdüğünü belirtti.

Human Rights Watch: Ukrayna’da Kırım Tatarlarına karşı ayrımcılık sürüyor

New York merkezli Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights, 20 Ocak’ta yayınladığı Ukrayna ile ilgili yıllık raporunda ülkede görülen ırkçılık ve ayrımcılık sorunlarına yer verirken Kırım Tatarlarına karşı ayrımcılığın sürdüğünü belirtti.

Raporda, Kırım Tatarlarının haklarının özellikle toprak, eğitim, ve ana dili konusunda ihlal edildiği vurgulanıyor ve Temmuz ayında Kırım Tatarlarının Ukrayna Bakanlar Kurulu önünde kurdukları eylem çadırına bir grup genç tarafından saldırı düzenlendiği, polisin ise bu olaya seyirci kaldığı kaydedildi.

Rapora göre, iltica başvurusunda bulunanlara karşı düşmanca yaklaşılması, milli azınlık temsilcilerine saldırılması, yönetimin AIDS/HIV sorunlarını çözememesi Ukrayna’nın en büyük sorunları olarak gösteriliyor.

Ceza yasalarında gerçekleştirilen reformlar ise Ukrayna’da meydana gelen olumlu gelişmeler arasında yer alıyor. Yapılan reformlar sonucunda emniyet güçleri, prosedürlere daha uygun davranmaya ve ruhsal bozukluğu olan tutuklulara karşı daha iyi davranmaya başladılar. Ancak rapora göre, Ukrayna’da keyfi tutuklamalar, demir parmaklıklar ardında yapılan işkenceler, yolsuzluk devam ederken, yargı sistemi zayıf kalmaya devam ediyor.

Ukrayna Helsinki Grubunun verilerine göre Ukrayna’da her 14 kişiden biri polis tarafından işkenceye maruz kaldı, sadece son bir yıl içerisinde yaklaşık 100 bin Ukraynalıya polis tarafından işkence yapıldı.

Amerikalı insan hakları savunucuları, Ukrayna’da net göç politikasının olmadığını, sığınma arayanlara karşı yasaların çok katı olduğu kanaatinde. Ukrayna’da iltica başvurusunda bulunanların sadece %3’nün talebi yerine getiriliyor.

Ukrayna Devlet Milliyetler ve Göç Komitesinde, durumun iyileştirilmesi için yasa tasarısı hazırlandı, ancak şimdilik eski yasa geçerliliğini koruyor. Bu yüzden Ukrayna, savaşı iltica hakkı tanımak için yeterli bir neden olarak kabul etmeyerek Çeçenlere mülteci statüsü vermeyi reddetmeye devam etti.

2009 Eylül ayında Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliğinin tüm itirazlarına rağmen Ukrayna, 6 Kongo vatandaşını sınır dışı etti. Haziran’da Ukrayna’dan sığınma talep eden 4 Kazakistan vatandaşı ile ilgili evrakları Kazakistan savcılığına teslim etti, 11 Ocak 2010 tarihinde Çeçenistanlı Ahmed Çatayev’i tutukladı ve büyük bir ihtimalle Rusya’ya teslim edecek.

Human Rights Watch temsilcileri, 2005 yılından itibaren, üyelerinin, göçmen, mülteci, yabancı öğrencilere, Çingenelerin de aralarında olduğu Slav görünüşlü olmayan insanlara saldırdıkları, milliyetçi gençlik örgütlerinin hareketlendiğini belirterek, söz konusu insanlara yapılan saldırıların 2009 yılında da devam ettiğini belirtti. 2009 Ocak ayında aldığı bıçak yaralarından sonra bir genç Nijeryalı hayatını kaybetti, ancak polis diğer önemli delillerinin olmamasına rağmen, saldırının etnik faktörünü yalanladı.

İnsan hakları savunucuları, hükümetin, HIV pozitif Ukraynalıların antiretroviral tedavi uyuşturucu bağımlılık tedavi yöntemlerini genişletmesini olumlu buluyor.
Ancak raporda, onlarca HIV ve kanser hastasının, Ukrayna’da yasal olarak erişilmesi zor olan ilaçları alamadıklarından dolayı ıstırap çektiği belirtiliyor.
Amerikalı gözlemciler, Ukrayna’nın bağımsız olduğu 1991’den bu yana ülkede en büyük dava olan gazeteci Georgiy Gongadze cinayetinin soruşturulması konusunda meydana gelen gelişmeleri ve davanın en önemli zanlısı eski Tümgeneral Aleksey Pukaç’ın tutuklanmasının ifade özgürlüğü alanında yaşanan olumlu gelişme olarak değerlendirdi.
Ancak diğer taraftan, “Toplumsal ahlak” kavramının sübjektif ve farklı şekillerde yorumlanmasının gazetecilere karşı dava açma sebebi olabileceğinden, 2009 Temmuz ayında, Verhovna Radada “Toplumsal Ahlakın Korunması” yasa tasarısının görüşülmesi insan hakları savunucularının tepkisine yol açtı.
Esma Fahriyeva

QHA
www.QHA.com.ua

Bu haber 4137 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Hukuk

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.

GALERY

KIRIM Haber, Emel Kırım Vakfı'nın bir hizmetidir.
RSS Kaynağı | Emel KIRIM Vakfı

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi