KIRIM Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Emel Dergisi Yeniden Çıkıyor !

Emel Dergisi Yeniden Çıkıyor !

Tarih 08 Ağustos 2009, 12:46 Editör Vatan KIRIM

1998 yılında yayınına ara vermek zorunda kalan Emel Dergisi 228. sayısı ile yeniden okurları ile buluşuyor.
3 aylık dönemlerle yayınlanacak olan Emel Dergisi'nin Temmuz-Ağustos-Eylül sayısı , Ağustos ayı içerisinde abonelerine gönderilmeye başlanacak.

Emel Dergisi Yeniden Çıkıyor !
 
1998 yılında yayınına ara vermek zorunda kalan Emel Dergisi 228. sayısı ile yeniden okurları ile buluşuyor.
3 aylık dönemlerle yayınlanacak olan Emel Dergisi'nin Temmuz-Ağustos-Eylül sayısı ,Ağustos ayı içerisinde abonelerine gönderilmeye başlanacak.
Emel Dergisi aboneleri dergiyi hem basılı hem de internet üzerinden okuma imkânını elde edecek.
Abone olmak için www.emelvakfi.org adresindeki talep formunu doldurmanız ve Kırım'da Milli Mektepler, ögretmenler, aydınlar ve talep eden okuyuculara gönderilebilmesi için posta ve baskı giderlerine katkı olması amacıyla, belirtilen hesap numarasına yıllık bedelini yatırmanız yeterli olacaktır,
 
 
Emel 
Emel Dergisi 1930'da Mütecib Ülküsal ve arkadaşları tarafından Dobruca'nın Pazarcık kasabasında yayın hayatına başlamıştı. Milli şair Mehmet Niyazi'nin isim babalığını yaptığı ve Kırım'da yeniden Kırım Tatar bayrağının dalgalandırılması Emel'i ni sembolize eden dergi bu çizgide 1941'e kadar devam etti. Dünya Savaşı'nın ağır şartları nedeniyle dergi yayınına ara verdi. Müstecib Ülküsal'ın Türkiye'ye göç etmesinden sonra dergi 1960 senesi yeniden çıkmaya başladı. 1998'e kadar büyük fedakârlıklarla kesintisiz bir şekilde 227 sayı neşredildi.
 
Dergimiz uzunca bir süre yayınına ara vermiş olsa da Emel'in büyüttüğü, savunduğu ve yaşattığı fikirler hiç kaybolmadı. Bugün Bahçesaray, Kırım Bülteni, Kalgay gibi yayınlarımız Emel'in tarihi yüklerinden bir kısmını üzerlerine almışlardır. Emel dergisi kutlu bir mücadelenin okulu olmuştur.
 
On, yirmi hatta otuz sene önce Emel abonesi olanlar her fırsatta "Emel ne zaman çıkacak" diye soruyorlar. Emel Kırım Tatar Milli davasının bağımsız sesi olarak saygın yerini aradaki 11 senelik duraklamaya rağmen muhafaza ediyor. Tüm dünyada akademik araştırma yapanlar Emel'i birinci kaynak olarak götermeye devam ediyorlar. Diaspora'da ve Kırım'da Emel'in çıkması bekleniyor, talep ediliyor.
 
Bu ay Emel dergisi Emel Kırım Vakfı'nın yayını olarak yeniden çıkıyor. Dergi 3 ayda bir çıkacak. 48 sayfalık içeriği 79 yıllık geçmişinde olduğu gibi alanında yetkin kalemler tarafından hazırlanacak.
 
Derginin sahibi Emel Kırım Vakfı adına Zafer Karatay'dır. Zafer Karatay aynı zamanda KTMM'nin Türkiye temsilciliği görevine de devam ediyor.
Yazıişleri müdürlüğünü Dobruca'daki Kırım Tatar aydınları ve Kırım Tatar dili üzerine araştırmaları ile tanınan Saim Osman Karahan yapıyor.
 
 
Emel Dergisi'nin Emel'ine ulaşıncaya kadar hizmete devam edebilmei için siz okuyucularının katkısını bekliyoruz. 

Bu haber 5293 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yayınlar

Yeni Kitap : Türkiye'deki Kırım Tatar ve Nogay Köy Yerleşimleri

Yeni Kitap : Türkiye'deki Kırım Tatar ve Nogay Köy Yerleşimleri Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Kırımlı'nın "Türkiye'deki Kırım Tatar ve Nogay Köy Yerleş...

Yeni Kitap : GAMALI HAÇ İLE KIZIL YILDIZ ARASINDA TÜRKLER

Yeni Kitap : GAMALI HAÇ İLE KIZIL YILDIZ ARASINDA TÜRKLER Gamalıhaç ile Kızılyıldız Arasında adlı belgeselini genişletilmiş metin, belge, resim ve röportajlarla ile destekle...

GALERY

KIRIM Haber, Emel Kırım Vakfı'nın bir hizmetidir.
RSS Kaynağı | Emel KIRIM Vakfı

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi