KIRIM Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Sürgün kurbanlarını anma mitingi sonuç bildirisi

Sürgün kurbanlarını anma mitingi sonuç bildirisi

Tarih 06 Haziran 2009, 14:24 Editör Vatan KIRIM

18 Mayıs 1944 tarihinde ana vatanından sürüleren ve on yıllarca şiddet yolu ile sürgün yerlerinde tutularak Kırım Tatar halkına karşı yapılmış soykırımın kurbanlarını Kırım'da anma mitinginde kabul edilen sonuç bildirisi.

Sürgün kurbanlarını anma mitingi sonuç bildirisi

18 Mayıs 1944 tarihinde ana vatanından sürüleren ve on yıllarca şiddet yolu ile sürgün yerlerinde tutularak Kırım Tatar halkına karşı yapılmış soykırımın kurbanlarını Kırım'da anma mitinginde kabul edilen sonuç bildirisi:
65 yıl önce 18 Mayıs 1944'te SSCB'nin komünizm rejimi, Kırım Tatar halkını tarihi vatanından topyekün sürdü.
Orta Asya, Sibirya ve Ural'a sürülen bir halkın bütününe karşı yapılmış olan, özü ve barbarlığı açısından tarihte örneğine rastlanmayan bu cinayet; Kırım Tatarları halkını tamamen yok etmek amacıyla gerçekleştirildi.
Özel yerleşim yerlerindeki çıkma yasağı rejiminin insanlık dışı koşulları, açlık, hastalıklar ve yoksulluk; başta ihtiyarlar, kadınlar ve çocuklar olmak üzere Kırım Tatarların kitlesel ölümlerine yol açtı. Sürgünün sadece ilk yıllarında Kırım Tatarlar,  halkının yarısını kaybetti.
Aynı zamanda eski SSCB yönetimi, Rusya Federasyonu'nun çeşitli bölgelerinden Kırım'a kitlesel göç uygularken, Müslümanların mezar ve mabetleri yerle bir edildi, Kırım Tatar dilindeki kitaplar yok edildi. Kırım Tatar halkının dili, tarihi, kendine has kültürü ile doğrudan bağlı Kırım'ın yerleşim birimlerinin isimleri topyekün şekilde değiştirildi.
Kırım Tatar halkı, yaklaşık 1980'li yılların sonuna kadar şiddet yolu ile sürgün yerlerinde tutuldu. Halkın totaliter rejime karşı vermiş olduğu fedakarca mücadelesinin sayesinde Kırım Tatarlarının vatanlarına kitlesel dönüşleri, SSCB'nin dağılma ve Ukrayna'nın bağımsızlığı kazanmasına denk geldi. Ardından gelen Kırım Tatar halkının Ukrayna bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü desteği, 1990'lı yılların başlarında Kırım'da ayrılıkçılığın alıp yürümesini engelleyen ve Rus siyasetçilerinin Kırım yarımadasını zorla ele geçirmeye yönelik aktif faaliyetlerini zayıflatan esas faktörünü oluşturdu. Buna rağmen Ukrain devleti, Kırım Tatar halkının siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel haklarının iade etmeye ve korumaya yönelik hiç bir yasa kabul etmedi, bu da Kırım Tatar halkına karşı hak eşitsizliği ve ayrımcılığı fiilen korumaya sebep olmaktadır.
Ukrayna hükümet organlarının Kırım Tatar halkını açıkça hiçe sayma örnekleri olarak şunlar sıralanabilir:
- Ukrayna sınırları içerisinde milli ve bölgesel özerklik hakkı dahil Kırım Tatar halkının diğer haklarını tamamen iade etmeye yönelik Ukrayna yasalarının uzun süredir kabul edilmemesi
- Halen sürgün yerlerinde yaşamaya maruz kalar on binlerce Kırım Tatarın dönmelerine ısrarlı yardım etmeme tutumu
- Kırım tatarlarına arsa ayrılması ile ilgili sorunların adaletli bir şekilde çözülmelerini kasıtlı olarak uzatmak
- Hak ve çıkarlarını koruması konusunda Kırım  Tatarlarının hukuksal ve yargısal açılardan tamamen güvensizliği
- Kırım Tatar tarihinin ayrılmaz parçası olan Kırım'daki yerleşim birimlerinin tarihi adlarını yeniden verme konusunda katı bir şekilde karşı koyma
- Kırım Tatar dilinde eğitim verecek okul öncesi, ilk ve orta öğretim kurumlarını kurmaya yönelik köklü faaliyetlerin devlet tarafından yapılmaması ve gerekli ders ve eğitim metodu yayınlarının desteklenmemesi
Devletin Kırım Tatarlarına karşı böyle davranışı, halkta hayal kırıklığı ve hoşnutsuzluk uyandırmayacak gibi değil.
Kırım geneli yas mitingi katılımcıları olarak bizler, 18 Mayıs 1944 tarihinde SSCB yönetiminin ana vatanından sürmek ve on yıllarca şiddet yolu ile sürgün yerlerinde tutmakla Kırım Tatar halkına karşı yapılmış olduğu soykırımının sonuçlarının sadece Ukrayna'nın çabaları sayesinde kaldırılamayacağını anlıyoruz. Kırım Tatar halkının yeniden dirilişinde katkı; Birlişmiş Milletler, Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği ve diğer uluslararası kuruluşların özel ilgi ve dikkat konusu olmalıdır.
Ukrayna'da gerçek demokratik bir toplumun oluşmasına, uluslararası ve Avrupa estitülerine entegrasyonun mecburi şartlarından olan insan ve halklar haklarının korunması alanındaki genel standartların Ukrayna'da yerleşmesine doğru çaba gösteren Kırım geneli yas mitingi katılımcıları bizler; Birlişmiş Milletler, Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği ve diğer uluslararası enstitülere Kırım Tatar halkının haklarını iade davasında elinden geleni yapmaları çağrısında bulunuyoruz.

Bu bildiri; 18 Mayıs 1944 tarihinde ana vatanından sürmek ve on yıllarca şiddet yolu ile sürgün yerlerinde tutmakla Kırım Tatar halkına karşı yapılmış soykırımın kurbanlarını Kırım anma mitinginde kabul edildi.

18.05.2009 - Akmescit
QHA

Bu haber 4114 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sürgün ve Soykırım

Kırım Tatar Sürgünü'nün 73. Yılı Anma Etkinliği

Kırım Tatar Sürgünü'nün 73. Yılı Anma Etkinliği Emel Kırım Vakfı'nın 18 Mayıs 2017, Perşembe akşamı Bakırköy'de düzenlediği anma etkinliğine tüm Kırım dost...

Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi (13 Mayıs 2017, Ankara)

Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi (13 Mayıs 2017, Ankara) 13 Mayıs sabah 06:00'da İncirli (Bakırköy)'den Ankara'ya ücretsiz otobüs kaldırılacaktır.

GALERY

KIRIM Haber, Emel Kırım Vakfı'nın bir hizmetidir.
RSS Kaynağı | Emel KIRIM Vakfı

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi