KIRIM Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Şakir Selim'i kaybettik

Şakir Selim'i kaybettik

Tarih 18 Kasım 2008, 16:26 Editör

Büyük şair Şakir Selim'i kaybettik.

Ünlü Kırım Tatar yazarı Şakir Selim bugün (18 Kasım) akşam üstü hayatını kaybetti. Cenazesi yarın saat 12.00 civarında evinden kaldırılacak.
Şakir Selim 10 Nisan 1942 yılında Ak Şeyh'in Büyük As köyünde doğdu. Kırım Türkleri'nin vatanlarından sürülmelerinden sonra Özbekistan'da Cambay kasabasında, daha sonra da Taşkent'te yaşadı.Küçük yaşta annesini kaybeden şair, 1958'de ortaokulu bitirerek Semerkant'ta öğretmen okulunda okudu. İki yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Sibirya'ya asker olarak gitti. 1965 yılında Semerkant Üniversitesinde Filoloji FakültesindeRusça bölümüne girdi ve 1971'de mezun oldu. 16-17 yaşından itibaren şiir yazmaya başlayan şairin ilk şiirleri 1963 yılında "Lenin Bayrağı" gazetesinde neşredildi. 1972'de "Aqbardaq" isimli şiir kitabı yayımlandı. Daha sonra "Duygularım", "Sevgi Alevi", "Uyanuv", "Yellerim Dinle" ve Kırım'da "Tüşünce" isimli şiir kitapları basıldı. 1996'da Ankara'da "Kutlu Doğum Haftası" münasebetiyle düzenlenen şiir yarışmasında birinci oldu. Gene aynı yıl Kıbrıs'ta ve Ankara'da düzenlenen "Türk Dünyası Şairleri Şöleni"nde Arif Nihat Asya Ödülü'nü kazandı. 1997'de Adam Mitskeviç'in "Kırım Sönerleri" isimli eserini Kırım Türkçesine tercüme ettiği için "Polkul" fondunun Polonya Ödülü'nü kazandı.1997'de "Taras Sevçenko" adına Ukrayna Devlet mükâfatı kazandı. Şaire 1998'de Kırım Tatar Tiyatrosu grubundakilerle birlikte yüksek devlet mükâfatı verildi.1990-1997 yıllarında Kırım'da "Kırım" gazetesinde çalıştı. Bir dönem Kırım Tatar Milli Meclis üyeliği yaptı. 1997 senesinden geçtiğimiz yıla kadar "Yıldız" dergisinin baş muharriri olarak çalışmaktaydı. Ciddi sağlık problemleri nedeniyle yürüttüğü Kırım Tatar Yazarlar Birliği başkanlığı görevinden de ayrılmıştı.

Haber ve resim kaynağı : QHA. www.qha.com.ua

Bu haber 4803 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Edebiyat

Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Edebiyat Yarışması

Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Edebiyat Yarışması Kırım Tatar diasporasının önde gelen isimlerinden Kırım Derneği ve Kırım Vakfı Genel Başkanı Dr. Ahmed İhsan Kırıml...

Cengiz Aytmatov'u kaybettik

Cengiz Aytmatov'u kaybettik Dünyanın en büyük yazarlarından Cengiz Aymatov tedavi gördüğü Almanya'da vefat etti.

GALERY

KIRIM Haber, Emel Kırım Vakfı'nın bir hizmetidir.
RSS Kaynağı | Emel KIRIM Vakfı

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi