KIRIM Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Yeni Kitap : İsmail GASPIRALI Seçilmiş Eserleri Cilt III

Yeni Kitap : İsmail GASPIRALI Seçilmiş Eserleri Cilt III

Tarih 17 Şubat 2008, 07:56 Editör

Prof.Dr.Yavuz AKPINAR'ın yayına hazırladığı İsmail GASPIRALI - Seçilmiş Eserleri Cilt III - (Dil Edebiyat Seyahat Yazıları) kitabı çıktı.

İsmail GASPIRALI

Seçilmiş Eserleri Cilt III
Dil Edebiyat Seyahat Yazıları

Yayına Hazırlayan Prof.Dr.Yavuz AKPINAR

Ötüken Neşriyat. istanbul 2008. 512 sayfa

EGE Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yavuz AKPINAR uzun ve yorucu emeğinin bir ürününü daha biz okuyuculara kazandırdı. İsmail Gaspıralı'nın seçilmiş eserlerinin üçüncü cildini, İsmail Bey Gaspıralı'nın Dil, edebiyat ve seyahat yazılarını topladığı eserini Ötüken Neşriyat satışa sundu.. İsmail Gaspıralı’nın 1883-1914 yılları arasında Tercüman gazetesinde yayımlanan dil, edebiyat ve seyahat konulu belli başlı yazıları, ilk defa bu kitapta bir araya gelmiştir.

Gaspıralı’nın “Ortak Türk Dili” (veya “Edebî Türk Dili”) hakkındaki görüşü genel olarak bilinse de, onun niçin böyle bir şeye lüzum tam olarak anlaşılamamıştır. Aslında Gaspıralı, Avrupa bilim ve tekniğine, ortak Türk kültürü ve Türk diline dayalı modern bir Türk kimliği oluşturma (tek Türk milliyeti) fikrindeydi. Bunu oluşturabilmek için de Türk dünyasında “Ortak Edebî Dil”e, “Ortak Modern Edebiyat”a, “Ortak Eğitim”e (Usul-i Cedid’e) ihtiyaç olduğunu düşünüyordu. Yani onun ideali; tek millet, tek dil, tek kültür idi. Kitapraki “Dil” ve “Edebiyat” yazıları, onun bu idealini bir bütün olarak yansıtmaktadır.

“Seyahat Yazıları” ise İsmail Gaspıralı’nın değişik zamanlarda, Türkiye, Türkistan, Mısır, Hindistan gibi değişik yerlere yaptığı yolculukların izlenimlerini yansıtmaktadır. Bu yazıları da bize, özellikle Türk dünyası, İslâm alemi hakkındaki düşüncelerini derli toplu olarak öğrenme imkânı verir.

Bu haber 4834 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Edebiyat

Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Edebiyat Yarışması

Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Edebiyat Yarışması Kırım Tatar diasporasının önde gelen isimlerinden Kırım Derneği ve Kırım Vakfı Genel Başkanı Dr. Ahmed İhsan Kırıml...

Şakir Selim'i kaybettik

Şakir Selim'i kaybettik Büyük şair Şakir Selim'i kaybettik.

GALERY

KIRIM Haber, Emel Kırım Vakfı'nın bir hizmetidir.
RSS Kaynağı | Emel KIRIM Vakfı

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi